Budowa domu z drewna- na czym polega?

Domy kanadyjskie z każdym rokiem zyskują na popularności. Co prawda, technologia ta jest u nas pewną nowością, jednakże szereg jej niewątpliwych zalet sprawia, że zaczyna być u nas doceniana. Warto zaznaczyć, że domy drewniane starego typu dawniej budowane w Polsce mają z nią niewiele wspólnego. To, co wyróżnia domy kanadyjskie to odpowiedni sposób wykonywania izolacji cieplnej, który pozwala budować naprawdę ciepłe domy całoroczne. Dziki temu mogą one dobrze sprawdzać się nawet w ciężkie zimy. Czym jeszcze charakteryzują się tego typu domy drewniane? Gdzie szukać informacji o budowie domu z drewna? Dla kogo taka inwestycja może okazać się jak najbardziej trafiona?

Szukamy odpowiedniego wykonawcy

Bardzo istotną kwestią jest to, że odpowiednią izolacyjność budynku można uzyskać tylko poprzez stosowanie się do wytycznych związanych z technologią budowania domu kanadyjskiego. Konieczne jest przestrzeganie kolejności poszczególnych etapów, a także zastosowanie odpowiednich materiałów. Tak naprawdę, nie ma w Polsce aż tak dużo firm, które mają doświadczenie przy budowie domów szkieletowych. Dlatego też na początku tak trudno może nam być znaleźć właściwą ekipę. Jest to jednak kluczowe, aby byli to fachowcy faktycznie mający doświadczenie przy domach kanadyjskich.

W jaki sposób buduje się taką inwestycję?

Tak naprawdę, budowa domu z drewna rozpoczyna się podobnie, co budowa domu murowanego. Konieczne jest przygotowanie fundamentów pod inwestycję, co w przypadku domów szkieletowych stanowi tak naprawdę pierwszy i ostatni etap prac mokrych przy inwestycji.

Kolejnym etapem jest już wznoszenie całej konstrukcji, która wykonywana jest ze specjalnie przygotowanego do tego celu drewna. Musi ono być sezonowane przez dłuższy czas, a także musi spełniać wymagania pod względem wilgotności. Tak naprawdę, w bardzo szybkim czasie można zobaczyć już pełen szkielet nowego domu. Konieczne jest także wykonanie konstrukcji poszycia dachu.

W całym procesie budowy bardzo ważne jest wykonanie odpowiedniej izolacji. Od wewnątrz budowana jest specjalna konstrukcja oparta o profile metalowe, które będą podtrzymywały płyty gipsowo- kartonowe. Wewnątrz tego stelaża umieszcza się grubą warstwę ocieplenia w postaci sporej ilości wełny mineralnej. Tę samą wełnę stosuje się także do ocieplenia dachu. Wewnątrz ścian prowadzone są też wszystkie niezbędne instalacje według wytycznych z projektu. W ścianach stosuje się także specjalną folie, która chroni nie tylko przed zimnem, ale przede wszystkim także przed wiatrem.

Kolejnym, jednym z ostatnich etapów jest wykonanie elewacji budynku. Najczęściej jest ona tynkowana, chociaż istnieje możliwość wykonania elewacji drewnianej. Na tym etapie dom jest już doprowadzony do stanu zamkniętego, a następnym etapem prac jest wykończenie wnętrz budynku. Wnętrzami może zając się ta sama ekipa, która wykonywała całą konstrukcję domu, można jednak zlecić to komuś innemu lub też samemu poddać się temu zadaniu. Budowa domu kanadyjskiego najczęściej jest dużo krótsza w porównaniu do budowy inwestycji murowanej.

Więcej informacji o budowie domu z drewna znajdziesz na stronie: https://drewdom.com/