Dom szkieletowy – czy warto zdecydować się na dom w technologii szkieletowej?

dom szkieletowy

Gdy jesteśmy na etapie planowania inwestycji, jaką jest kupno własnej nieruchomości, warto zapoznać się ze wszystkimi możliwościami, jakie stawia przed nami rynek budowlany i architektoniczny, a nie tylko najbardziej popularne rozwiązania i same utarte ścieżki.

Tylko wtedy będziemy mogli podjąć w pełni poinformowaną decyzję, dzięki czemu będzie ona maksymalnie dopasowana do naszych potrzeb, oczekiwań i wymagań. Własny dom jest bowiem zbyt dużą inwestycją finansową, abyśmy wszystkiego dobrze nie przemyśleli i nie zaplanowali – większość z nas na taki wydatek będzie sobie mogła pozwolić tylko raz w życiu. To właśnie dlatego ludzie coraz częściej szukają alternatywnych rozwiązań dla klasycznych, murowanych domów, które możemy znaleźć wszędzie dookoła. Rozwój technologii i architektury pozwolił na wypracowanie nowoczesnego systemu budownictwa, do którego można zaliczyć dom w technologii szkieletowej. Czym się on charakteryzuje? Czy warto zdecydować się na dom szkieletowy, inaczej dom z drewna?

Czym jest dom w technologii szkieletowej?

Większości z nas dom szkieletowy może kojarzyć się z niedużym domem z drewna w stylu kanadyjskim, jednak to zależy wyłącznie od architekta, jaką nada mu formę. Dom w technologii szkieletowej może mieć ściany zewnętrzne wykończone oblicówką z drewna, żeby był typowym domem z drewna, można je jednak również otynkować, aby wyglądał jak klasyczny dom murowany. Trzecią opcją jest pokrycie ścian zewnętrznych płytami klinkierowymi, wtedy uzyskamy efekt podobny jak w domu o ścianach trójwarstwowych. Powyższe pomysły można ze sobą kreatywnie i dekoracyjnie łączyć. Dom szkieletowy oznacza więc, że główna konstrukcja podtrzymująca dom jest wykonana z drewna.

Warto pamiętać również o tym, że dom w technologii szkieletowej może być nawet pasywny, nie stawia bowiem żadnych ograniczeń co do standardu energetycznego domu oraz jego wyposażenia – stosuje się wtedy podwójną termoizolację, zarówno wewnątrz szkieletu, jak i na zewnątrz niego. Dom szkieletowy, nie ważne czy jako dom drewniany czy też murowany, powinien posiadać system wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz system ogrzewania wykorzystujący energię odnawialną.

Dom szkieletowy – najważniejsze korzyści

Nie każdy z nas wie, że dom w technologii szkieletowej posiada szereg zalet, dla których jest tak chętnie wybieranym rozwiązaniem w Polsce. Do najważniejszych należy to, ze dom szkieletowy można bardzo szybko zbudować o każdej porze roku, nawet zimą, co znacznie ogranicza koszty i czas oczekiwania. W materiałach budowniczych jest również tani, przez co większość osób będzie sobie mogła na niego pozwolić. Dom w technologii szkieletowej posiada również lekką, ale stabilną konstrukcję, szybko się nagrzewa zimą, a latem doskonale oddaje ciepło. Jest to więc bardzo korzystne rozwiązanie, dzięki któremu będzie nam się wygodnie, komfortowo i spokojnie żyło bez dużych obciążeń finansowych zarówno w trakcie budowy, jak i samej eksploatacji.

Autor: drewdom.com