Ile kosztuje budowa domu?

W związku z różnymi wymaganiami, cały czas zachodzą zmiany nawet przy budowie domów. Nowe wymagania, które dotyczą energooszczędności, niestety podniosły koszty budowy domu. Można się spodziewać, że najbliższe lata przyniosą jeszcze większe wydatki. Jednak jeśli znajdziesz tanie projekty domów możesz cieszyć się większymi oszczędnościami i zyskiem, a znajdziesz je chociażby tutaj – domy tanie w budowie z kosztorysem

Wymagania w nowych domach

Obecnie panujące przepisy mówią, że jeśli ktoś rozpoczyna budowę domu, to powinien w nim zastosować solary, które będą niezbędne do podgrzewania wody. Zamiast tego może zastosować kocioł na biomasę zamiast kotła gazowego. Dzięki zamianie mediów grzewczych możemy dostosować się do projektów, które dotyczą nowych warunków technicznych. Zaostrzeniu uległy także współczynniki, które dotyczą izolacji cieplnej przegród – zmniejszył się o 0,2. Wszystkie te zmiany wymuszają projektowanie bardzo energooszczędnych domów niż kiedyś.

Co się składa na koszt budowy domu?

Jeśli chcesz przed rozpoczęcie budowy odpowiednio się przygotować, warto zrobić rozeznanie na rynku i przygotować kalkulację wydatku, który będzie związany z budową domu. Dzięki takiej analizie już na początku możemy zauważyć, że około 8-10% całej inwestycji zajmują roboty ziemne i przygotowanie fundamentów.

Tutaj należy zwrócić uwagę na to, że najdroższe są materiały i robocizna, ale jest to niezbędny element, który przygotuje naszą inwestycję do stanu surowego zamkniętego. W tym etapie na pewno skupimy się na tym jaki jest koszt ścin nośnych, kominów, stropów i elementów żelbetowych, konstrukcji i pokrycia dachu, schodów i balustrady oraz okien i drzwi. Ten etap zazwyczaj pochłania około 50% całkowitego kosztu budowy domu i nie bez powodu mówi się, że jest to najdroższa robocizna.

Podczas budowy domu należy pamiętać, że około jedną czwartą budżetu należy przeznaczyć na doprowadzenie inwestycji do stanu wykończonego. Dodatkowo sam koszt wykonania instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej czy C.O. sięga około 15% budżetu. Proporcje pomiędzy tymi poszczególnymi etapami zazwyczaj nie ulegają zmianom, a jeśli już to bardzo małym.

Ostateczna cena

Jeśli zdecydujesz się na budowę domu o powierzchni około 100 mkw to szacuje się, że potrzebujesz około 280 tys złotych netto. Taka kalkulacja jest przybliżona i nie obejmuje kupna gruntu. Jeśli zdecydujesz się na większy dom, w granicy około 150 a 200 mkw, to musisz się liczyć z tym, że na pewno więcej wydasz. Szacunkowe kwoty budowy takiego domu z garażem wynoszą około 400 – 500 tysięcy złotych netto.