Niskobudżetowa budowa – co wolno, a czego nie!

Budowa domu to kosztowna inwestycja, która pochłania dużo czasu, nerwów i pieniędzy. Nie każdego stać, aby nie dbając o koszty wybudować kilkupiętrową willę z basenem, dla większości Polaków dom powinien być tani w budowie, funkcjonalny i bezpieczny. Są elementy podczas budowy dzięki, którym możemy zaoszczędzić, są jednak również takie, na których absolutnie oszczędzać nie można! Oto zestawienie dobrych i złych pomysłów na oszczędzanie podczas budowy.

TAK: Gotowy projekt domu

Oszczędności można rozpocząć już na pierwszym etapie, czyli decydując się na zakup gotowego projektu domu, jednak należy pamiętać, że jeśli dom ma stanąć na niewymiarowej działce lub jeśli dokładnie wiemy, jakiego domu poszukujemy, lepiej zamówić go u architekta.

TAK: Dom o mniejszej powierzchni

Jeśli nie stać nas na duży dom, warto zastanowić się nad wzniesieniem nieco mniejszego budynku, wówczas zarówno cena projektu jak i koszt materiałów będą niższe.

TAK: Dom z kosztorysem

Kupując dom z kosztorysem inwestor otrzymuje wykaz materiałów budowlanych oraz obliczenia ile będzie kosztowało wzniesienie domu, który buduje, dzięki temu inwestor może nastawić się na określoną sumę, jaką przyjdzie wydać na wzniesienie domu. Projekty budżetowych domów z kosztorysem można znaleźć tutaj – domy tanie w budowie domu z kosztorysem.

NIE: Wynajęcie tańszej ekipy

Tańszą ekipę warto wynajmować tylko jeśli jest ona rekomendowana przez znajomych lub może pochwalić się jakimiś rekomendacjami. Jeśli niczego takiego nie ma istnieje ryzyko, że są to niedoświadczeni budowlańcy, a to oznacza większe koszty, które mogą powstać np. poprzez nieumiejętne docinanie płytek, itp. wówczas inwestor będzie musiał kupić więcej materiałów niż przewidywał to kosztorys. Podobnie jeśli ekipa nie chce podpisywać umowy to w momencie kiedy wykona fuszerkę, inwestor na własny koszy będzie musiał dokonać poprawek, a to rodzi kolejne wydatki. Dlatego też na pracach budowlanych nie warto oszczędzać. Nie oznacza to jednak, że osoba budująca dom powinna przepłacać, zanim zdecyduje się na jakąś ekipę warto rozeznać rynek i zorientować się jakie są ceny usług budowlanych w danym regionie.

NIE: Zamiana materiałów przewidzianych w projekcie na tańsze

Nie należy bez konsultacji z architektem podmieniać materiałów budowlanych przewidzianych w projekcie na tańsze, z tego względu, że projektant, który stworzył dany projekt dokonywał także obliczeń odnośnie wytrzymałości i właściwości danego materiału. Tańszy może mieć inne właściwości i zastosowanie go wiązać się będzie z ryzykiem i zagrożeniem bezpieczeństwa podczas jego użytkowania.