Orientalne wnętrze rodem z japońskiej siedziby arystokratycznej

Istnieje wiele stylów w aranżacji wnętrz od zimnego stylu skandynawskiego, po pełen przepych styl glamur. Miłośnicy orientalnych kultur oraz osoby, które preferują ascetyczny typ wnętrz mogą okazać się bardzo zainteresowane wykonaniem wnętrza w stylu japońskim. Oto kilka zasad o jakich warto pamiętać chcąc urządzić wnętrze inspirowane tradycyjnym japońskim stylem.

Minimalizm i detale – tradycyjny dom japoński (a o takim mówimy) nie ma zbyt wiele mebli, dlatego urządzając dom w tym stylu powinniśmy raczej ograniczyć ich ilość. W domu powinny znaleźć się tylko absolutnie niezbędne przedmioty, wyjątek od tej reguły stanowią ozdoby. Nie chodzi jednak o ich ilość, ale jakość. Japończycy delektują się pięknem, dlatego lepiej mieć w domu jedno dzieło sztuki niż 10 nic nie znaczących figurek. Warto zastanowić się nad ozdobami rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni, takimi jak samurajski miecz czy wachlarz.

Bliskość natury – Japończycy cenią piękno przyrody, stąd liczne festiwale, które mają związek z podziwianiem księżyca w pełni czy kwitnących wiśni, dlatego zadbać o rośliny w domu lub ornamenty na ścianach w postaci właśnie kwitnących wiśni. Urządzając dom koniecznie należy pamiętać, że z salonu powinno prowadzić wyjście do ogrodu.

Ruchome ściany – dla Japończyka ściana jest elementem domu, który można przesunąć, nie jest stabilna i łatwo ją uszkodzić, chcąc osiągnąć taki efekt warto zastosować szklane przegrody, lub faktyczne papierowe drzwi.