Jak czyścić sofy rozkładane? Kilka praktycznych porad na temat refreshingu mebli

Meble do salonu, a w szczególności różnego rodzaju sofy rozkładane, czy narożniki to serce niemal każdego domu, bez którego nie wyobrażamy sobie spotkań w gronie najbliższych. W niniejszym artykule podpowiadamy jak odpowiednio o nie dbać i jak je czyścić, tak aby w Święta wyglądały jak najbardziej reprezentacyjnie.

Sofy rozkładane – świąteczny refreshing 

 

Okres przedświąteczny w naszych domach to zwykle czas porządków i ogólnego refreshingu. Zaglądamy w każdy kąt, segregujemy rzeczy, czyścimy powierzchnie i zakamarki, na których sprzątanie nie mamy zwykle czasu w ciągu roku. Dotyczy to również mebli, a w szczególności sof rozkładanych oraz narożników, które ze względu na intensywne użytkowanie wymagają wyjątkowej pielęgnacji i czyszczenia. Przed świętami nabiera to wyjątkowego znaczenia – to przecież głównie na nich spędzamy czas z rodziną, na nich odpoczywamy i cieszymy się magiczną atmosferą. 

Jak przywrócić blask sofom?  

Rodzaj tapicerki

Wybór metody czyszczenia zależy przede wszystkim od materiału z jakiego wykonana jest tapicerka. Wszelkiego rodzaju tapicerki z sztucznych włókien można czyścić wodą w temperaturze od 30 do 40°C. Włókna naturalne wymagają detergentów o naturalnym pH, natomiast w przypadku wełny należy unikać tych alkalicznego pochodzenia.

Uciążliwe plamy

Mowa idzie najczęściej o plamach z napojów i potraw, albo śladach atramentu długopisowego, których najtrudniej jest się pozbyć. Specjaliści doradzają użycie wody z mydłem, a jeśli i to nie pomoże zastosowanie niekonwencjonalnego środka, jakim jest lakier do włosów.

Czyszczenie parowe

Jest skuteczne – a przede wszystkim bezpieczne – tylko w wypadku grubszych i bardziej wytrzymałych materiałów. Nie nadają się do tych delikatnych i cienkich, gdyż mogą je uszkodzić.

Specjalistyczne środki

Czasem gdy woda z mydłem, lub różnego rodzaju domowe sposoby nie pomagają, warto sięgnąć po specjalistyczne środki, którymi są najczęściej detergenty. Przed ich użyciem należy jednak ZAWSZE zapoznać się z zaleceniami producenta.

 

Regularna pielęgnacja 

 

Regularne dbanie o nasze sofy rozkładane, czy też inne meble, może nam znacząco zaoszczędzić pracy pod koniec roku, kiedy to mamy przecież na głowie wiele innych zajęć w domu. Jak zatem dbać o sofę na co dzień? Przede wszystkim należy je regularnie odkurzać przy pomocy specjalnej końcówki do tapicerek. W czasie odkurzania warto pamiętać o zagłębieniach, w których gromadzą się okruchy. Następnie przecieramy powierzchnię sofy wilgotną ściereczką z dodatkiem specjalnego płynu do czyszczenia. Taka najprostsza pielęgnacja gwarantuje utrzymanie mebli w świeżości w przez cały rok.