Kruszywo keramzytowe jako kruszywo budowlane

Za pewne wiele osób miało chociaż raz w życiu styczność z keramzytem- nawet jeśli nie był to keramzyt stosowany w roli kruszywa budowlanego to drugim najpopularniejszym zastosowaniem tego materiału jest wykorzystanie go do uprawy roślin. Tym samym, paczkowany keramzyt o różnej wielkości kulek prawie zawsze znajdziemy na działach ogrodniczych w marketach oraz w specjalistycznych centrach ogrodniczych.

Kruszywo keramzytowe z powodzeniem zastosujemy do uprawy roślin w ogrodzie, a w szczególności do odpowiedniego przygotowania podłoża pod rośliny. Keramzyt ogrodniczy w mniejszych paczkach zazwyczaj jet dedykowany do wykorzystywania w hydroponicznej uprawie roślin, a także jako drenaż do donic dla roślin pokojowych. Tymczasem, być może nie każdy wie o tym, że keramzyt doskonale sprawdza się także jako materiał budowlany i coraz częściej można spotkać go na składach w odpowiednio paczkowanej formie. Do czego może on służyć w praktyce?

 

Keramzyt jako materiał służący do izolacji

 

Keramzyt posiada taka strukturę, która sprawia, że świetnie sprawdza się on w roli izolatora. Dlatego też coraz częściej jest on w budowlance wykorzystywany w takiej właśnie roli. Najlepiej sprawdza się on do izolacji podłóg, trzeba tylko pamiętać o tym, że najlepiej stosować go w wersji workowanej, a następnie poddać go procesowi zagęszczenia. Warstwa takiej izolacji powinna też być odpowiednio gruba, aby faktycznie taka podłoga w praktyce mogła zatrzymywać ciepło. Szacuje się, że bardzo dobre parametry izolacyjne można uzyskać w momencie wykonania warstwy izolacji o grubości od 30 do 40 cm. Keramzyt ma też tę sporą zaletę, że jego forma pozwala w doskonałym stopniu wyrównać wszelkie nierówności podłoża. Można go układać bezpośrednio na ziemi, chociaż od samego gruntu często stosuje się keramzyt dodatkowo impregnowany, który posiada ograniczone możliwości absorpcji wody z gruntu. Worki z keramzytem są też bardzo lekkie, co sprawia, że układanie takiej warstwy izolacji okazuje się szybkie i łatwe, transport tego materiału w postaci workowanej również nie powinien być problematyczny.