Na co zwracać uwagę wybierając kompresory i sprężarki

Sprężarki (w tym kompresory, wentylatory i dmuchawy) to urządzenia, które służą do uzyskiwania sprężonego powietrza. Różnią się one między sobą sposobem uzyskiwania tego sprężonego powietrza oraz możliwym do osiągnięcia ciśnieniem.

Kompresory i sprężarki stosowane są do przeróżnych działań: do chłodzenia w lodówce,  piaskowania, lakierowania, korzystania z pił, przecinarek, kluczy pneumatycznych, wkrętarek, pompowania kół w samochodzie, malowania, czyszczenia mebli, etc.

 

Na co zwracać uwagę wybierając kompresory i sprężarki

 

Decydując się wybranie jakiegoś kompresora lub innej sprężarki w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić jak wysokie ciśnienie możemy uzyskać dzięki danemu urządzeniu.

 

Wybierając kompresor musimy też zdecydować czy wolimy kompresor olejowy (wydajniejszy i nadaje się do intensywnego użytkowania, ale wymaga stosowania oleju) czy bezolejowy (mniej wydajny, do prostszych zadań, ale nie wymaga stosowania oleju do utrzymywania dobrej jakości pracy).

 

Kompresory i sprężarki różnią się pojemnością zbiornika. Taka pojemność w małych sprężarkach może wynosić 25 litrów, a w większych nawet 500 litrów.

 

Ważnym parametrem jest też wydajność sprężarki, która może wynieść 100 l/min, albo nawet 1000 l/min. Im wyższa wydajność tym oczywiście lepiej, niemniej jednak na domowy użytek wydajność rzędu 200-300 l/min wydaje się wystarczająca.

 

Innymi ważnymi parametrami, w zależności od naszych potrzeb, mogą być: moc silnika, ilość tłoków, obroty, głośność czy waga.

 

Co istotne, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie jakie kompresory i sprężarki najlepiej kupić do warsztatu lub na użytek domowy, gdyż czasem ważniejsza jest dla nas moc, czasem zajmowane miejsce, ciężar, etc.

Generalnie jednak, ustaliwszy parametry, które nas interesują warto wybierać kompresory i sprężarki od sprawdzonych producentów, których produkty charakteryzują się wysoką jakością.

 

Jeżeli pojawią nam się jakieś dodatkowe pytania związane z kompresorami lub sprężarkami, przed zakupem warto je sobie wypisać i zapytać o nie sprzedawcę przed wyborem odpowiedniego dla siebie urządzenia.