Dom w technologii murowanej czy drewnianej?

dom

Domy murowane cieszą się w naszym kraju bardzo dużą popularnością. Są uważane za bardzo solidne i trwałe, dobrze opierają się niesprzyjającym warunkom atmosferycznym i mają bardzo dobre parametry cieplne. W opozycji do nich stoją domy wykonywane w technologii drewnianej, które dopiero zyskują w naszym kraju na popularności. Dlatego też być może nie każdy inwestor ma taką świadomość, że nowoczesny dom drewniany tak naprawdę może mieć równie dobre parametry, co dom murowany. Stosowane warstwy izolacji i sposób budowy sprawia, że taki dom może być użytkowany cały rok, może posiadać bardzo dobre parametry cieplne, być estetyczny i funkcjonalny. Na jaki dom warto się więc zdecydować? Warto wziąć pod lupę kilka kluczowych kwestii związanych z obiema technologiami.

Trudna decyzja przed którą stają inwestorzy

Zastanawiając się nad tym, czy wybrać dom drewniany czy murowany na pewno warto zwrócić uwagę na koszty. Często mówi się o tym, że domy drewniane są tańsze od tych murowanych i faktycznie tak też może być w praktyce. Jednakże, ze względu na fakt, że technologia ta jeszcze nie jest w naszym kraju aż tak popularna- nie możemy się spodziewać dużo niższych cen, a wielu przypadkach koszty mogą być porównywalne. Tymczasem, chcąc oszacować, jaki dom powstanie szybciej- tutaj zdecydowanie przewagę zyskują domy drewniane, które można wybudować do stanu deweloperskiego już w 3 miesiące czasu. Wszystko ze względu na fakt, że zazwyczaj nie wymagają one przeprowadzania żadnych prac mokrych, które najbardziej są zależne od pogody oraz temperatury na zewnątrz. Jeśli więc komuś zależy na szybkości powstawania takiej inwestycji- dom drewniany będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.

Trwałość oraz niepalność

Dom murowany czy drewniany– który będzie lepiej opierał się pożarom? Wg https://drewdom.com/dom-drewniany-czy-murowany/ często mówi się o tym, że drewno mimo wszystko jest materiałem, który łatwo zajmuje się ogniem, co za tym idzie dom murowany jest pod tym względem lepszy, gdyż w całości powstaje z materiałów niepalnych. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku nowoczesnych domów drewnianych, wszystkie elementy obudowujące drewnianą konstrukcję są niepalne- czy to ocieplenie czy konstrukcje ścian, a co za tym idzie, można mówić o niewielkim ryzyku pożaru.

Zastanawiając się nad tym, jaki typ domu wybrać na pewno warto też wziąć pod uwagę trwałość takich budynków. Domy murowane są uważane za bardzo solidne i trwałe, jeśli jednak dom drewniany zostanie wykonany w odpowiedniej technologii, a wykonawca zadba o szczegóły- dom drewniany również może się charakteryzować bardzo dużą trwałością. Profesjonalnie wykonane domy drewniane spokojnie mogą pozostawać w eksploatacji nawet przez ponad sto lat, co sprawia, że są bardzo konkurencyjne w stosunku do domu murowanych. Domy drewniane bardzo łatwo jest też w razie konieczności zmienić czy też coś do nich dobudować. W grę wchodzi ta sama prostota wykonywania konstrukcji, z jaką mamy do czynienia przy wznoszeniu całego budynku, gdzie czas na to potrzebny naprawdę jest bardzo krótki. Jak więc widać, domy drewniane również posiadają bardzo wiele zalet, które mogą nas przekonać do podjęcia właśnie takiej inwestycji.