Pasywne domy

Domy pasywne to domy, które już na etapie projektowania są pomyślane tak, by oszczędzały jak największą ilość energii a przy tym były przyjazne dla środowiska. Domy pasywne postrzegane są jako kolejny etap w ewolucji domów energooszczędny, ponieważ są od nich wydajniejsze.

Na budynek pasywny składa się szereg technologii, które pozwalają zaoszczędzić energię oraz sprawiają, że domy te mają stosunkowo niskie koszty eksploatacji. O tym, że dom jest pasywny świadczą:

 

  1. Projekt architektoniczny – projekt takiego domu powinien być prosty i geometryczny, z jak najmniejszą liczbą załamań i ozdobnych elementów architektonicznych, bowiem jeden jak i drugie powodują straty ciepła, których w domach pasywnych należy unikać. Taki projekt powinien dobrze komponować się z otoczeniem.
  2. Odpowiednie usytuowanie – dom powinien być tak usytuowany, by okna w pomieszczeniach, których domownicy spędzają najwięcej czasu wciągu dnia były usytuowane na południe, dzięki temu przez znaczną część roku pomieszczenia te nie wymagają ogrzewania.
  3. Energooszczędne drzwi i okna – energia cieplna ucieka z domu także przez okna i drzwi, dlatego istotnym elementem jest montaż energooszczędnych drzwi i okien.
  4. Zastosowanie rekuperacji – wentylacja mechaniczna pozwala ogrzewać świeżo czerpane powietrze energią cieplną pozyskaną z powietrza wychodzącego, dzięki czemu w znaczący sposób przyczynia się do oszczędności energetycznej. Zastosowanie rekuperatorów eliminuje konieczność budowy kominów wentylacyjnych przez, które ucieka znacząca ilość energii cieplnej. Aby mieć pewność, że rekuperator zostanie prawidłowo zamontowany warto skontaktować się z – luft system.
  5. Zastosowanie kolektorów słonecznych – nie od dzisiaj wiadomo, że energia czerpana z odnawialnych źródeł, jest przyjazna dla środowiska oraz o wiele tańsza od energii pochodzącej z jej tradycyjnych źródeł. W domu pasywnym obowiązkowym niemal elementem są kolektory słoneczne, które pozwalają czerpać ze słońca energię potrzebą do ogrzania domu czy np. wody.
  6. Zastosowanie najlepszej jakości materiałów izolacyjnych – część ciepła z budynków ucieka właśnie przez ściany, dlatego też w domach pasywnych istotne jest zastosowanie najlepszej jakości materiałów izolacyjnych, które w znaczący sposób zmniejszają ubytki ciepła. Takim rozwiązaniem są między innymi izolacje próżniowe.

 

Zaprezentowane po wyżej cechy domów pasywnych pozwolą inwestorom rozpoznać projekty domów pasywnych: tanich w eksploatacji oraz bardzo przyjaznych dla natury.