Różnego rodzaju źródła światła- jak je zainstalować?

Oświetlenie w każdym domu gra niebagatelną rolę- z jednej strony buduje klimat takiego miejsca i dodaje mu charakteru. Jest ozdobą i dekoracją, ale też powinno pełnić funkcję praktyczną tak, abyśmy się w naszym mieszkaniu czuli jak najlepiej. Wśród dostępnych propozycji możliwych źródeł światła, znajdziemy żarówki ledowe, a także halogeny.

Coraz popularniejsze stają się także taśmy i paski ledowe, które prezentują się bardzo efektownie, na przykład w przestrzeni między szafkami meblowymi. Pamiętajmy jednak, że aby faktycznie móc cieszyć się w domu dobrze zaprojektowanym oświetleniem, konieczne będzie odwiedzenie takiego miejsca jak hurtownia elektryczna, na przykład hurtowni Elkag. W takim miejscu znajdziemy dosłownie wszystko, co może być nam potrzebne podczas procesu instalacji elektryki w budynku. Możemy tutaj też zaopatrzyć się w potrzebne materiały, jakie wskaże nam jako potrzebne nasz fachowiec elektryk.

 

Instalacja oświetlenia- czy jest to bardzo skomplikowane?

 

Pozornie wydaje się proste, niekoniecznie jednak takie musi być w praktyce. Mając już wszelkie niezbędne materiały, możemy zabrać się za instalację zakupionej lampy. Niezależnie od tego, czy będziemy wykonywać to sami, czy będzie robił to doświadczony elektryk, na początku konieczne jest, aby upewnić się, czy został wyłączony prąd, co jest bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa. Po zamocowaniu lampy do sufitu, czy to na haku czy przez specjalnie nawiercane otwory, kluczowym zadaniem jest podpięcie przewodów do źródła prądu. Lampy standardowo posiadają określone przewody, jest to przewód zerowy/neutralny oraz dwa przewody fazowe.

Zazwyczaj, przewody są oznaczone odpowiednimi kolorami, co ułatwia zorientowanie się, który jest który. Jeśli natomiast przewody nie są oznaczone, trzeba je odpowiednio zidentyfikować testując ich działanie. Ważne, aby finalnie ich nie pomylić i dobrze je oznaczyć jeszcze przed podłączeniem do instalacji elektrycznej. Kolejnym ważnym elementem jest specjalna kostka do łączenia przewodów. Zazwyczaj znajduje się ona razem z wybranym przez nas oświetleniem – jeśli jednak tak nie jest, możemy zakupić ją w hurtowni. W kostkę wpuszczamy kabelki z obu stron i dokręcamy śruby w niej umieszczone. Tak naprawdę, jest to już końcowy etap instalacji lampy, po odpowiednim ustaleniu jej wysokości oraz schowaniu kostki oraz przewodów, trzeba jeszcze tylko sprawdzić, czy lampa faktycznie działa, a więc włączyć z powrotem zasilanie.

https://www.elkag.pl/oferta/technika-swietlna/