Stal zbrojeniowa – wykorzystanie i właściwości prętów zbrojeniowych

Stal zbrojeniowa to rodzaj stali, która służy do wzmacniania betonu i innych materiałów. W betonie stosuje się pręty zbrojeniowe w celu zwiększenia jego wytrzymałości i trwałości. Zbrojenie stalowe jest istotną częścią każdego projektu budowlanego. Pomaga poprawić integralność strukturalną budynków czy mostów, chroniąc je przed uszkodzeniami na skutek chwilowych lub stałych obciążeń i klęsk meteorologicznych takich jak trąby powietrzne, trzęsienia Ziemi i powodzie. Wybierając odpowiedni rodzaj pręta zbrojeniowego, należy wziąć pod uwagę materiał, z którego zostało wykonane dane zbrojenie np. drut żebrowany oraz środowisko, w którym zostanie on umieszczony. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej właściwościom produktów stalowych oraz ich obecnemu wykorzystaniu w budownictwie.

 

Stal zbrojeniowa – właściwości prętów zbrojeniowych

Właściwości prętów zbrojeniowych są określane przede wszystkim przez ich rodzaj, rozmiar, kształt i gatunek stali, z której zostały one wykonane. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów prętów, takich jak np. drut żebrowany (drut ciągniony żebrowany), pręt żebrowany (płaski pręt żebrowany) i pręty nawijane spiralnie. Drut żebrowany to rodzaj pręta zbrojeniowego, który składa się z drutu stalowego ze spiralnym żebrem lub rowkiem na zewnątrz. Taka konstrukcja pozwala na łatwe zginanie materiału w zależności od ewentualnych potrzeb, bez utraty jego wytrzymałości na uszkodzenia, warunki atmosferyczne czy obciążenie. Stalowe pręty zbrojeniowe są stosowane przede wszystkim w konstrukcjach betonowych, aby zapewnić dodatkową wytrzymałość i stabilność. Te długie, cienkie stalowe pręty można zobaczyć osadzone w betonie na całym świecie, od mostów po budynki i inne niepowtarzalne konstrukcje. Podczas wyboru odpowiedniego produktu do stworzenia zbrojenia np. fundamentów budynku, warto zwrócić uwagę na parametry takie jak klasa stali oraz gatunek stali.

 

Stal zbrojeniowa – klasa stali wykorzystanej do tworzenia prętów zbrojeniowych

Obecnie na rynku możemy wyróżnić pięć klas stali, która jest najczęściej wykorzystywana w budownictwie:

  • stal klasy A-0 i A-1 – ten rodzaj stali wykorzystywany jest podczas tworzenia zbrojenia pomocniczego, pręty ze stali A-0 posiadają gładką powierzchnię, podobnie jak w przypadku prętów ze stali A-1, które nieco różnią się pod względem wizualnym od prętów A-0, pręty ze stali klasy A-0 i A-1 posiadają również specjalne czerwone oznaczenia na końcach,
  • stal klasy A-II – ten rodzaj stali wykorzystywany jest podczas montażu zbrojenia nośnego, pręty wykonane ze stali klasy A-II posiadają specyficzne żebra na powierzchni, najczęściej można spotkać pręt żebrowany z dodatkowymi żebrami poprzecznymi,
  • stal klasy A-III – pręty powstałe ze stali klasy A-III służą do wykonania zbrojenia głównego, które ze względu na swoją wytrzymałość narażone jest na największą moc i obciążenia, a co za tym idzie ewentualne uszkodzenia, ze stali klasy A-III tworzony jest również pręt żebrowany, choć różnią się one od tych wykonanych ze stali klasy A-II zarówno pod względem wizualnym jak i wytrzymałościowym.

Zapoznaj się z ofertą firmy Dumat https://www.dumat.pl/.