Stół dębowy – prostokątny, okrągły, a może rozkładany?

Stół dębowy to ponadczasowy mebel, który wpasuje się w każdy wystrój – zarówno industrialny, retro, prowansalski, jak i klasyczny. Dąb to szlachetne drewno, które charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością. Ma również wymiar symboliczny – dąb kojarzy się z tradycją i jest symbolem władzy. Meble wykonane z dębu będą pięknie prezentować się przez lata, dodając wnętrzu elegancji i prestiżu. Wybór dębowego stołu to inwestycja, która zawsze się opłaca. Jak wybrać odpowiedni stół dębowy?

Stół prostokątny

 

Prostokątne stoły sprawdzą się zarówno w kuchni, jak i w jadalni oraz mniejszych pomieszczeniach. Wszędzie będą wyglądały równie dobrze. W razie potrzeby można je przysunąć do ściany lub ustawić w rogu pomieszczenia. W otwartej kuchni mogą stanowić granicę między przestrzenią kuchenną a resztą pomieszczenia. Można je również wykorzystać jako blat roboczy.

Należy jednak pamiętać, że jeśli w domu są małe dzieci, ostre krawędzie muszą być zabezpieczone. Prostokątny stół, zwłaszcza o dużych rozmiarach, może uniemożliwić swobodną rozmowę wszystkim osobom siedzącym wokół niego. Jednak ze względu na swój tradycyjny styl, jest to popularny wybór. Nowoczesne stoły dębowe o industrialnym designie doskonale prezentują się w minimalistycznych loftach i nadają im wyjątkowej elegancji.

 

Stół okrągły

 

W małych pomieszczeniach często stosuje się stoły okrągłe. Mimo niewielkich rozmiarów zapewniają one dużo miejsca i są wygodne dla wszystkich. Dzieci nie są narażone na urazy, gdy są zbudowane w taki sam sposób jak stoły kwadratowe. Okrągłe stoły mają w sobie elementy równowagi i wspólnoty, dzięki czemu wydają się bliższe i równiejsze. Sprzyjają one również dyskusji.

Nie są one tak duże jak blaty prostokątne i nie spełniają tak dobrze swojej funkcji, ale mimo to robią wrażenie. Współczesne projekty o awangardowym wyglądzie fantastycznie prezentują się w kuchni, jadalni, salonie i innych pomieszczeniach. Stoliki kawowe wykonywane są z mniejszych wersji. Okrągłe stoliki dębowe z metalowymi nogami ładnie uzupełniają współczesny wystrój wnętrz. Lite drewno dębowe dodaje poczucie ciepła i komfortu do spotkań rodzinnych i gości. 

Stół rozkładany

 

Stoły rozsuwane są bardzo poręcznym urządzeniem, ponieważ w łatwy i szybki sposób można powiększyć blat stołu w zależności od potrzeb. Rozmieszczenie elementów wysuwanych zapewnia optymalny komfort siedzenia. Stoły rozkładane są niezwykle elastyczne i można je zastosować w niemal każdym pomieszczeniu.

Kupując tego typu stół, należy szukać takiego, który charakteryzuje się dobrą jakością wykonania i prostym mechanizmem rozkładania. Powinien być łatwy w obsłudze. Rozmiar stołu można znacznie zwiększyć poprzez zastosowanie solidnie wykonanej konstrukcji, dzięki czemu uzyskamy naprawdę dużą powierzchnię, która pomieści wiele osób.

 Dlaczego warto wybrać stół dębowy?

 

Ciepła i komfortowa atmosfera jest tworzona przez drewniane meble. Bogaty, szlachetny kolor dębu nada stylowy i elegancki charakter każdej aranżacji. W kuchni lub jadalni można zastosować dębowy stół. Dostępne są również stoliki kawowe w mniejszych wersjach. Szlachetny dąb może być wykorzystany w wielu miejscach, w tym w domowym biurze.