W jaki sposób może przebiegać naprawa walców?

Naprawa walców oraz ich regeneracja pozwalają na nowo użytkować te walce oraz wałki, które uległy zniszczeniu poprzez ich intensywne użytkowanie. Takimi zadaniami zajmuje się na przykład Grupa Hannecard, która dodatkowo posiada zintegrowane mieszalniki i własne receptury przygotowania mieszanek tworzących powłoki do walców. Nawiązując kontakt z taką firmą możemy od razu uzyskać specjalistyczne porady związane z tym, kiedy przeprowadzić przegląd maszyn na hali produkcyjnej lub też kiedy poddać konkretne elementy regeneracji, a także jakie powłoki stosować. Być może dostępne jest rozwiązanie znacznie efektywniejsze od tego, które stosujemy obecnie- trzeba je jednak znaleźć i nie bać się ich testowania w praktyce.

 

Stosowanie powłok metalicznych

 

Powłoki metaliczne, które służą na pokrycia walców oraz wałków są jedną z możliwości, jakie są dostępne. Powłoki te są jednak bardzo charakterystyczne i stosowane do określonych celów. Standardowo, wykonuje się je poprzez zastosowanie węglika wolframu oraz chromu. Dodatkowo, istnieje możliwość zastosowania specjalnie opatentowanych powłok, które mają bardzo dobre właściwości uwalniające. Tak, jak i w przypadku powłok opartych o gumę czy poliuretan, także tutaj można tworzyć powłoki o różnej twardości, istnieje też możliwość modyfikacji poziomu ich chropowatości. Regeneracja nie oznacza jednak tylko i wyłącznie natryskiwanie powłoki metalicznej. Zanim do tego dojdzie, walec lub też wałek trzeba dokładnie oczyścić i w sposób delikatny pozbyć się resztek starej powłoki. Nieodłącznym elementem regeneracji jest też szlifowanie, które pozwala nadać walcowi najbardziej ergonomiczny kształt z możliwych. Powłoki metaliczne są wyjątkowo odporne na korozję- nie musimy się więc obawiać o to, czy dobrze będą radzić sobie z rdzą.

 

Obok powłok metalicznych w standardowym zastosowaniu znajdują się także powłoki gumowe, które naprawdę sprawdzają się w praktyce. Taka powłoka również może charakteryzować się różnym poziomem twardości. Specjalnymi powłokami są te poliuretanowe, które często znajdują zastosowanie w przemyśle drukarskim. W końcu, specjalistyczne rozwiązania kompozytowe stosowane są na przykład w przemyśle papierniczym, przy wklęsłodruku, laminowaniu lub też powlekaniu.

https://www.hannecard.pl/pl/produkty-i-uslugi/przeglady-i-naprawa-walcow/