Czym jest ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień technicznie rzecz biorąc jest pewną odmianą ogrzewania elektrycznego. Charakteryzuje je jednak znacznie większa wydajność, a także niższe koszty eksploatacji. To swego rodzaju ogrzewanie panelami na podczerwień, w przypadku którego każdy z paneli umieszczonych w konkretnych pomieszczeniach musi zostać podpięty do źródła energii elektrycznej.

 

Jak w praktyce zaprojektować takie ogrzewanie?

 

Aby możliwe było efektywne ogrzanie całego mieszkania lub też domu, konieczne jest umieszczenie paneli grzewczych w każdym pomieszczeniu, w którym będziemy chcieli podnieść temperaturę. Wielkość panela grzewczego wzrasta wraz z mocą i powinna wzrastać wraz z metrażem wnętrza. Panele na podczerwień charakteryzuje pewna mobilność, nie instaluje się ich bowiem na stałe do ściany, są one raczej grzejnikami wolnostojącymi na nóżkach, które muszą zostać na pomocą kabla podłączone do prądu. Teoretycznie, taki panel grzewczy możemy więc przenosić lub też umieszczać w dowolnym miejscu we wnętrzu. Najlepszą wydajność uzyskamy jednak w sytuacji, kiedy taki panel ustawimy tam, gdzie straty ciepła zawsze są największe- mowa tutaj o okolicy okna.

 

Użytkowanie tego rodzaju ogrzewania w praktyce

 

Intensywność użytkowania paneli grzewczych powinna być też dostosowana do tego, jak duże straty ciepła generuje nasz budynek. We wnętrach dobrze izolowanych może wystarczyć już około 6 godzin grzania, aby uzyskać zadowalający komfort termiczny. W przypadku domów bez ocieplenia, z mniej szczelnymi oknami- trzeba będzie grzać intensywniej, a nawet pomyśleć o grzejnikach, które będą posiadały większą moc. Ciepło płynące od takich grzejników jest przyjemne i nie wysusza powietrza- jest więc dobre dla naszego zdrowia i samopoczucia. Co ważne- jeśli zdecydujemy się na zakup paneli grzewczych z termostatem, z powodzeniem będziemy mogli zaprogramować pracę takiego grzejnika, na przykład poprzez dodanie ustawień odnośnie temperatury, jaka ma się stale utrzymywać w pomieszczeniu. Wówczas grzejnik będzie się włączał tylko wtedy, kiedy temperatura zacznie spadać poniżej tej ustalonej.