Wentylacja grawitacyjna wspomagana mechanicznie – co chodzi?

Wentylacja stosowana najczęściej w naszych domach i mieszkaniach jest zawodna, a jej pozytywny wpływ na nasze zdrowie często niestety jest wątpliwy. Dlaczego więc w ogóle wentylacja grawitacyjna (bo to o niej mowa) jest stosowana w naszych domach? Jest prosta, tania i tak naprawdę działa. Nie mniej jej działanie może zostać zaburzone i właśnie dlatego coraz częściej decydujemy się na wentylację grawitacyjną wspomaganą mechanicznie w naszych domach.

 

Wentylacja grawitacyjna wspomagana mechanicznie – czy to konieczne?

Nie jest konieczne ulepszanie wentylacji grawitacyjnej. Możemy żyć z nią taką, jaka jest. No właśnie, czyli jaką? Zawodną, ponieważ zależną od czynników, na które nie mamy wpływu. Mianowicie wentylacja grawitacyjna działa prawidłowo tylko i wyłącznie wtedy, gdy występują konkretne warunki atmosferyczne, czyli gdy na zewnątrz temperatura jest niższa niż wewnątrz pomieszczenia. Decydując się na wentylację grawitacyjną wspomaganą mechanicznie, usprawniamy ten proces. Niezależnie od temperatury w mieszkaniu zachodzi ciągły przepływ powietrza. Jak to działa?

 

Jakie są konsekwencje braku wentylacji mechanicznej?

Gdy tylko wentylacja grawitacyjna nie działa tak, jak powinna latem albo zimą, w naszych domach i mieszkaniach zaczynają dziać się nieprzyjemne rzeczy. Przede wszystkim latem nie może dojść do wymiany ciepłego zużytego powietrza w domu na chłodniejsze świeże. Świeże powietrze jest bowiem na tyle ciepłe, że nie może wytworzyć się ciąg, który by spowodował wymianę. W związku z tym bez wentylacji mechanicznej latem możemy czuć się gorzej zarówno od uciążliwego upału, jak i poprzez występujące bóle głowy, czy notoryczne zmęczenie. Jeśli nasz dom posiada słabo zorganizowaną wentylację grawitacyjną, to dodatkowo możemy z czasem zauważyć pojawiającą się pleśń i puchnięcie mebli.

 

Czym jest wentylacja grawitacyjna wspomagana mechanicznie?

To nic innego jak ulepszona wentylacja grawitacyjna, która zaczyna spełniać funkcje wentylacji mechanicznej. Ulepszenie następuje poprzez montaż specjalnych nasad hybrydowych. Są to wentylatory, które umieszczane są na początku naszych kanałów wentylacyjnych. Wentylator posiada napęd elektryczny. Jeśli tylko warunki na zewnątrz zmieniają się na niekorzystne dla prawidłowego działania naturalnej wentylacji, to uruchamia się wentylacja mechaniczna. Wymusza ona napływ powietrza do domu oraz jego wymianę.

 

Wentylacja grawitacyjna wspomagana mechanicznie w blokach

Tego typu wentylacja jest świetnym rozwiązaniem w blokach, w których kanały wentylacyjne na to pozwalają. Dlaczego jest to świetny pomysł? Ponieważ zamontowanie specjalnych nasad na istniejących kanałach jest dosyć proste. Dlaczego kanały wentylacyjne mogą na to nie pozwalać? Ponieważ w naszym bloku mogą być zastosowane kanały zbiorcze. W takim wypadku pod żadnym pozorem nie powinniśmy decydować się na wentylację grawitacyjną wspomaganą mechanicznie. Grozi to wepchnięciem brudnego powietrza do mieszkań sąsiadów. Jeśli natomiast w naszym budownictwie zastosowano indywidualne kanały wentylacyjne, to najprawdopodobniej możemy pozwolić sobie na wspomaganie przepływu powietrza za pomocą wentylacji mechanicznej.