Podstawowe informacje o płytach pilśniowych

Płyty pilśniowe to materiał budowlany, który znajduje szerokie zastosowanie w branży budowlanej i meblarskie. Są one wykorzystywane do tworzenia izolacji akustycznej, szczególnie ważnej a aulach wykładowych, filharmoniach czy operach. Przy ich pomocy tworzone jest też ocieplanie podłóg. Płyty pilśniowe są też jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do budowy mebli, wytwarzania paneli czy listew podłogowych. Ich ogromną zaletą jest to, że można je w dowolny sposób okleić, laminować, pomalować farbą – dzięki temu łatwo zmienić ich wygląd i nadać im walory estetyczne.

 

Płyty pilśniowe bywają w skrócie nazywane też płytami MDF powstają z rozwłóknionej tkanki drzewnej, którą pozyskuje się z odpadów drzewnych, w zasadzie z każdego gatunku drzew. Następnie są one rozwłókniane i pod wpływem temperatury, wysokiego ciśnienia, żywicy oraz klejów syntetycznych zamieniane w zwartą masę. Wyróżnia się dwie technologie produkcji płyt pilśniowych: mokrą i suchą. W technologicznych procesach producji płyt pilśniowych wykorzystywane są specjalne maszyny. Niekiedy wymagają one prac konserwacyjnych, między innymi konieczne jest szlifowanie walców w tym maszynach, aby działały one poprawnie. Takimi czynnościami zajmuje się firma https://www.hannecard.pl/pl/produkty-i-uslugi/precyzyjne-szlifowanie-walcow/, która oferuje nie tylko szlifowanie walców, ale także nowe wałki do maszyn przemysłowych, w tym właśnie tych wykorzystywanych do tworzenia płyt pilśniowych.

 

W zależności od tego jak silnie sprasowane są płyty pilśniowe są one określane jako bardzo twarde, twarde, półtwarde oraz miękkie porowate. Ze względu na rodzaj pokrycia wyróżnia się płyty perforowane, laminowane, lakierowane i pokryte ścierem.

 

Jak widać zastosowanie płyt MDF w budownictwie jest szerokie. Jest to możliwe dzięki różnym właściwościom jakie mają płyty w zależności od stopnia sprasowania. Można też powiedzieć, że  są one rodzajem recyklingu, bowiem do ich produkcji wykorzystywane są odpady drzewne.