Jak obniżyć koszty budowy domu?

Budowa domu to poważna decyzja inwestycyjna, która pochłania znaczne środki finansowe, każdy kto nie dysponuje nieograniczonym budżetem, ale marzy o własnym domu stara się obniżać koszty jego budowy, aby jak najszybciej móc zamieszkać we własnych czterech kontach. Większość inwestorów, którzy decydują się na budowę własnego domu musi także zaciągać kredyty na budowę, dlatego też wielu stara się zmieścić w określonym budżecie. Dzieje się tak także w przypadku osób, które własnym sumptem starają się wznieść dom dla siebie i swojej rodziny. Istnieją pewne obszary i sposoby, aby obniżyć koszty budowy domu, są też takie obszary, w których lepiej na własną rękę nie szukać oszczędności. Dziś podpowiadamy kilka skutecznych i bezpiecznych sposobów na oszczędności podczas budowy domu.

Gotowy projekt domu

Każda budowa musi opierać się na prawidłowo przygotowanym projekcie architektonicznym, można zamówić taki projekt w biurze architektonicznym lub skorzystać z gotowych projektów architektonicznych, które najczęściej są znacznie tańsze od tych przygotowywanych na specjalne zamówienie. W przypadku zakupu gotowego projektu domu istnieje także możliwość zakupu go z gotowym kosztorysem, dzięki czemu inwestor od początku będzie miał świadomość jakie będą koszty związane z budową. Kupując gotowy projekt warto zwrócić też uwagę na takie elementy jak wielkość domu, to czy ma on piwnicę czy poddasze oraz jakiego rodzaju dach jest planowany, każdy z tych elementów ma bowiem wpływ na późniejsze koszty budowy.

Koszty usług budowlanych

Koszty związane z robotami budowlanymi bywają bardzo różne, a rozstrzał w cenach jest naprawdę spory. Zależy on od wielu czynników począwszy od regionu, w niektórych bowiem ceny usług budowlanych są wyższe, niż w innych. Zależy też od tego czy ekipa daje gwarancje na wykonane przez siebie pracę, a w razie jakichś niedociągnięć gwarantuje ich poprawę w ramach kosztów, które inwestor już poniósł. Warto wybierając ekipę budowlaną skorzystać ze stron takich jak tak – cennik usług budowlanych. Gdzie istnieje możliwość porównania oferty poszczególnych ekip budowlanych oraz wyboru takiej, która będzie najbardziej odpowiadała danemu inwestorowi. Czasem może się bowiem okazać, że ekipa z innego regionu jest tańsza i nie ma problemu z tym, aby dojechali oni w inny region Polski.

Jak widać istnieją obszary, w których inwestor może zaoszczędzić pewną sumę podczas budowy domu, bez dokonywania np. zmian w materiałach budowlanych, takie zmiany mogłyby być bowiem niebezpieczne dla stabilności budynku i nie należy tego typu decyzji podejmować samodzielnie.