Od produktów do decoupage do dekoracji mieszkania

 

Aranżacja mieszkania, to poza wyborem mebli oraz odpowiednich kolorów ścian i pokryć podłogowych w dużej mierze, sztuka zdobienia mieszkania. Im ciekawsze i bardziej niepowtarzalne ozdoby, tym wnętrze staje się coraz bardziej oryginalne i charakterystyczne. Jednym z takich na unikatowe ozdoby jest wykonywanie ich ręcznie, można to robić przy użyciu różnych technik, w zależności od zdolności manualnych osoby je wykonującej, jedną z takich technik jest decoupage.

Decoupage, czy też w wersji spolszczonej dekupaż to technika zdobienia polegająca na przyklejaniu do powierzchni drewnianych, metalowych czy szklanek kawałków papieru lub serwetek, a następnie pokrywaniu ich dużą warstwą lakieru, tak aby naklejone wzory wydawały się namalowane, a nie naklejone. Decoupage pozwala na stworzenie wielu elementów dekoracji domu własnoręcznie, mając przy tym pewność, że będą one oryginalne i niepowtarzalne. Technika ta zyskuje sobie coraz większą popularność, dlatego też można znaleźć sklepy online, takie jak ten – elfrika.pl/pl/c/Produkty-do-decoupage/111, gdzie można nabyć wiele drewnianych elementów, które mogą stać się bazą dla wyklejenia ich. Techniką tą można ozdabiać przedmioty codziennego użytku: pudełka i szkatułki, podkładki pod szklanki czy puszki na przyprawy. Dzięki tej technice można stworzyć unikalną dekorację domu, w określonym stylu.

Styl dekoracji zależy od pomysłowości i kreatywności jego twórcy. Do zdobienia używa się bowiem elementów wyciętych z gazet, z serwetek, wyrwanych z kolorowego papieru czy też wyciętych z wydruku komputerowego. Można zatem stworzyć kompozycje w dowolnym, wybranym przez siebie stylu. Będzie to nie tylko wspaniała ozdoba domu, ale także pomnik zadowolenia z dobrze wykonanej pracy.

Ozdoby wykonane techniką dekupaż doskonale odnajdą się w salonach, sypialniach, garderobach oraz kuchniach. Świetnie pasują do stylu klasycznego, rustykalnego, industrialnego i każdego innego (najmniej odpowiednie są dla stylu nowoczesnego) stylu aranżacji wnętrz, ponieważ przedmioty codziennego użytku można ozdabiać w dowolny sposób, a więc istnieje możliwość wykonania zdobień odpowiednich dla danego wystroju mieszkania.

Decoupage jest jedną z technik, która pozwoli na samodzielne udekorowanie mieszkania, tak by nabrało ono niepowtarzalnego charakteru i jednocześnie pokazywało charakter osób w nim mieszkających, a własnoręcznie wykonane ozdoby zdecydowanie mają możliwość wydobyć ten indywidualny charakter.